Żywienie szynszyli w hodowli

Szynszyle są gryzoniami niezwykle odpornymi na ciężkie warunki atmosferyczne i żywieniowe. Ponieważ ich środowiskiem naturalnym są bardzo wysokie góry, gdzie jest bardzo sucho i jałowo, potrafią poić się jedynie wodą pozyskaną z porannej rosy i żywić się roślinami, które znajdą na swojej drodze, liśćmi, owocami, korzeniami itp.
Żywienie szynszyli w hodowli na fermie lub w domu podlega jednak zupełnie innym prawom. Szynszyle powinny być odżywiane bardziej wartościowo. Dzięki temu są w stanie przeżyć nawet o dziesięć lat więcej niż w środowisku naturalnym, a ponadto ich futro osiąga większy połysk.
Na co dzień szynszyle powinny zjadać paszę granulowaną i pić około 3 centymetry sześcienne wody. Warto jednak urozmaicać dietę gryzoni, poprzez dodawanie co jakiś czas tzw. uzupełniaczy. Raz na trzy dni można podać szynszylom siano. Poza tym, co siedem dni dodatkowo karmi się je mieszanką zbożową i smakołykami, do których należą marchewki, jabłka, rodzynki i mlecze.
Jeśli chodzi o żywienie szynszyli zaraz po miocie, to odpowiednie jest podawanie matce mieszanki ziół i granulowanego mleka. Młode szynszyle szybko po urodzeniu zaczynają spożywać normalny pokarm, taki sam jak dla dorosłych osobników.
Żywienie szynszyli to jednak nie jedyny aspekt, który decyduje o jakości wyhodowanych osobników. Hodowca powinien dbać również o odpowiednią wilgotność, temperaturę, oświetlenie i wymianę powietrza. Każdy z tych elementów wpływa na rozwój gryzoni, na ich zdrowie i jakość futra. Największą zaletą hodowcy szynszyli jest więc dbałość o szczegóły.